

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 pF |
| Voltage Rating (DC) | 800 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 800 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 100 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 800 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 800 V |
Stock: 405
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36211
Ext.Price$0.36211
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36211 | $0.36211 |
| 10 | $0.33827 | $3.38270 |
| 25 | $0.31600 | $7.90000 |
| 50 | $0.29520 | $14.76000 |
| 100 | $0.27281 | $27.28100 |
| 300 | $0.25212 | $75.63600 |
| 500 | $0.23299 | $116.49500 |
| 1000 | $0.22590 | $225.90000 |
| 3000 | $0.21903 | $657.09000 |
| 5000 | $0.20933 | $1046.65000 |
